Strip Mind
Strip Mind, Sully pierwszy z prawej

Zespół Godsmack powstał w lutym 1995 roku kiedy to Sully Erna (wcześniej perkusista thrash metalowych grup Strip Mind i Meliah Rage) po 23 latach grania na perkusji zapragnął założyć własny zespół i zostać jego frontmanem. Do składu grupy dołączył jego przyjaciel Robbie Merrill (gitara basowa), a także perkusista Tommy Stewart oraz gitarzysta Lee Richards. Początkowo działali pod nazwą The Scam, którą zmienili na Godsmack po nagraniu pierwszego dema. W 1996 roku Stewart i Richards odeszli z zespołu, a ich miejsce zajęli Tony Rombola (gitara) oraz Joe D’arco (perkusja).

Inspiracją dla nazwy grupy był tytuł piosenki Alice In Chains „God Smack”. Wiąże się z tym pewne wydarzenie z życia zespołu, które tak opisuje Sully Erna: „Na jedną z prób nasz perkusista przyszedł z wielką opryszczką na ustach. Nabijałem się z niego cały czas, bo akurat tego dnia mieliśmy mieć sesję zdjęciową. Następnego dnia przyszedłem z równie dużą opryszczką. Gitarzysta wtedy mi powiedział: Bóg dał ci klapsa za to, że się nabijałeś (God just smacked you in the face for making fun). Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest taki numer Alice in Chains, ale nie myśleliśmy o tym za bardzo. To fajna piosenka i jej tytuł miał dla nas konkretne znaczenie”.

Godsmack i Joe D'arco
Od lewej: Robbie Merrill, Tony Rombola, Sully Erna, Joe D’arco

W lutym 1997 r. nakładem 2,5 tys. dolarów i 3 dni pracy w studiu nagrali pierwszą płytę o tytule „All Wound Up”. Początkowo krążek był dostępny tylko na koncertach, a później w lokalnej sieci sklepów Newbury Comics. Płyta trafiła także do DJ-a Rocko z radia WAAF, który umieścił w tzw. wysokiej rotacji piosenkę „Keep Away”.  Krótko po tym zespół wszedł jeszcze raz do studia by nagrać utwór „Whatever” dodany do kolejnych tłoczeń płyty. Piosenka również odniosła sukces na antenie WAAF. Od tego czasu kapela zaczęła regularnie grać w lokalnych klubach. Wiosną 1998 roku D’arco został wyrzucony z zespołu, a jego miejsce zajął poprzedni perkusista Tommy Stewart.

Godsmack i Tommy Stewart
Od lewej: Tommy Stewart, Tony Rombola, Sully Erna, Robbie Merrill

W czerwcu 1998 Godsmack podpisał kontrakt z Universal/Republic Records i od tego czasu rozpoczęła się w pełni kariera zespołu. Pierwszy album dla dużej wytwórni, zremasterowana wersja „All Wound Up” zatytułowana „Godsmack” została wydana zaledwie kilka tygodni później, 25 sierpnia (10 września 1999 w Polsce) i okryła się do tej pory poczwórną platyną w USA i zadebiutowała na 22 miejscu listy Billboard 200. Pierwszy singiel – „Whatever” przez 33 tygodnie utrzymywał się w top 10 Billboardu oraz przez ponad rok na Active Rock. Kolejnymi piosenkami promującymi płytę były „Keep Away”, „Bad Religion” i „Voodoo”. Od sierpnia 1998 grupa praktycznie dwa lata spędziła na graniu koncertów. Godsmack zagrał własną trasę po Stanach pod nazwą „The Voodoo Tour”, wystąpił na festiwalu Woodstock ’99 oraz objazdowym Ozzfest ’99. Zespół zawitał też do Europy jako support Black Sabbath.

Godsmack Tour Bus
Tour Bus Godsmacka

Podczas tras powstał materiał na kolejną płytę wydaną  31 października 2000 roku (30 kwietnia 2001 w Polsce) – „Awake”. Album zadebiutował na 5 miejscu listy sprzedaży Billboard 200 i okrył się podwójną platyną. W ramach promocji płyty Godsmack zagrał kolejny raz trasę po Stanach w ramach Ozzfest ’00, a do Europy zawitał jako support Limp Bizkit. W 2001 roku ukazało się pierwsze DVD zespołu „Godsmack Live”, na którym znalazł się koncert nagrany 2 marca 2001 r. w hali Centrum Center w Worchester, MA. W 2002 r. pojawił się nowy utwór grupy „I Stand Alone”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „The Scorpion King” i promował składankę. Piosenka znalazła się również w grze „Prince of Persia: Warrior Within”. W kwietniu ukazało się kolejne DVD – „Smack This!”, które pokazywało życie w trasie, fragmenty koncertów i początki kariery Godsmack w Bostonie. W czerwcu 2002 roku Tommy Stewart ponownie rozstał się z zespołem. W sierpniu zastąpił go Shannon Larkin (znany min. z Ugly Kid Joe i Amen).

Godsmack i Shannon Larkin
Od lewej: Shannon Larkin, Sully Erna, Robbie Merrill, Tony Rombola

8 kwietnia 2003 roku (14 kwietnia w Polsce) w sklepach pojawił się nowy album Godsmack o tytule „Faceless”. Krążek promował singiel „Straight Out Of Line”, który był również nominowany do nagród Grammy. Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200 ze sprzedażą 269 tys. kopii w pierwszym tygodniu i do tej pory okrył się platyną. W ramach promocji Godsmack wyruszył w trasę po Stanach i Europie razem z Metalliką.

Rok później, 16 marca 2004 roku zespół wydał nagraną na Hawajach EP-kę „The Other Side”, która zawiera akustyczne wersje starszych utworów oraz trzy nowe, w tym „Touché” z udziałem członków Dropbox – pierwszego gitarzysty Godsmack Lee Richardsa i wokalisty Joe Kosco. Album zadebiutował na 5 miejscu listy sprzedaży Billboard 200. Zespół kontynuował trasę z Metalliką, ale też występował jako headliner z Dropbox na supporcie oraz zagrał kilka koncertów akustycznych promujących EP-kę. We wrześniu ukazało się trzecie DVD w dorobku grupy – „Changes”. Na płycie znalazł się koncert nakręcony 9 kwietnia 2004 r. w Wachovia Arena w Wilkes Barre, PA przeplatany wypowiedziami muzyków oraz materiałem zza kulis. W 2005 roku zespół nagrał nową piosenkę o tytule „Bring It On”, która znalazła się w grze Madden NFL 06. Utwór nie znalazł się do tej pory na żadnej płycie.

25 kwietnia 2006 r. ukazał się kolejny album Godsmack zatytułowany „IV”, który z powodzeniem promowała piosenka „Speak”. Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200 ze sprzedażą 211 tys. kopii w pierwszym tygodniu. Zespół skomponował na płytę ponad 40 piosenek, z których wybrano ostatecznie 11, w tym kontynuację kultowego „Voodoo” o tytule „Voodoo Too”. Promując „IV” Godsmack wyruszył w trasę „The IV tour”, która skończyła się w sierpniu 2007 i rozpoczęła świętowanie 10 lecia płytowego istnienia zespołu. Na wydanej z tej okazji składance „Good Times, Bad Times – 10 Years of Godsmack” znalazły się wszystkie single Godsmack oraz cover „Good Times, Bad Times” z repertuaru Led Zeppelin. Na bonusowym DVD dołączono akustyczny koncert zagrany w House of Blues w Las Vegas.

Another Animal
Another Animal. Od lewej: Lee Richards, Tony Rombola, Robbie Merrill, Shannon Larkin, Whitfield Crane

Po wydaniu składanki zespół zrobił sobie przerwę, ale jego członkowie nie zawiesili instrumentów na kołkach. Robbie Merrill, Tony Rombola i Shannon Larkin założyli zespół Another Animal, którego skład uzupełnili wokalista Whitfield Crane (Ugly Kid Joe) oraz gitarzysta Lee Richards (ex-Godsmack, Dropbox). Grupa wydała debiutancką płytę 2 października 2007 roku. Na jej zawartość złożyły się głównie odrzuty z sesji do „IV” Godsmacka. W ramach promocji albumu zespół wyruszył w trasę u boku Alter Bridge. Z kolei Sully Erna skupił się na solowym albumie w etnicznym klimacie, który został ostatecznie wydany 14 września 2010 r. pod tytułem „Avalon”. Gościnnie na krążku wystąpili tacy muzycy jak wokalistka Lisa Guyer, której zaśpiewała w piosence „Hollow” z płyty „IV”, bułgarska wiolonczelistka Irina Chirkova czy Niall Gregory znany z występów w Dead Can Dance (instrumenty perkusyjne). 18 grudnia 2012 r. ukazało się koncertowe DVD „Avalon Live” zawierające zapis występu z 16 grudnia 2011 r. w The Wilbur Theatre w Bostonie.

Wiosną 2009 roku zespół zapowiedział, że w przeciągu następnych 12 miesięcy powróci z kolejną płytą. Już 9 czerwca ukazał się nowy singiel „Whiskey Hangover”, po którego wydaniu Godsmack wyruszył w trasę u boku Motley Crüe – Crüe Fest 2. Jesienią grupa skupiła się na nagrywaniu płyty „The Oracle”, która pierwotnie miała nosić tytuł „Saints And Sinners”. 23 lutego 2010 r. ukazał się pierwszy singiel o tytule „Cryin’ Like A Bitch!!”. Krążek trafił ostatecznie na półki sklepowe 4 maja 2010 r. i zadebiutował na 1 miejscu listy Billboard 200 ze sprzedażą 117 tys. egzemplarzy. W przerwie między trasami Mayhem Festival i Mass Chaos Tour, Godsmack zarejestrował cztery covery na EP-kę, która została dołączona do płyty „Live & Inspired” wydanej 15 maja 2012 r. Główną część wydawnictwa stanowi zapis koncertu z Detroit Fox Theatre zarejestrowanego 16 października 2010 roku.

W lutym 2013 r. Sully Erna ogłosił, że zespół robi chwilową przerwę spowodowaną intensywnym koncertowaniem. Grupa dała o sobie znać dokładnie rok później informując, że jest w trakcie prac nad kolejnym albumem studyjnym. Na początku czerwca zespół opublikował pierwszy singiel do utworu tytułowego „1000hp”. Płyta ukazała się 5 sierpnia 2014 r. (1 września na świecie i 15 września w Polsce), a w pierwszym tygodniu sprzedano 58 tys. egzemplarzy krążka, co dało trzecie miejsce na liście The Billboard 200. Kolejnymi singlami promującymi wydawnictwo były piosenki „Something Different” i „What’s Next?”, które posłużyło też celom kampanii skierowanej do weteranów wojennych. Na początku 2015 roku Godsmack wyruszył z trasą koncertową poza USA dając kilka koncertów w Australii, a latem zawitał pierwszy raz od 2003 r. do Europy. Grupa zagrała także pierwszy raz w Polsce. Ich koncert odbył się 9 czerwca w Łodzi w ramach Impact Festival 2015. 14 października zespół opublikował nowy utwór „Inside Yourself”, który przez określony czas można było pobrać za darmo ze strony grupy.

Wiosną 2016 roku Shannon i Tony ogłosili, że pracują nad płytą bluesowego projektu The Apocalypse Blues Revue. Album ukazał się 26 sierpnia 2016 r. nakładem wytwórni Mascot Label Group. We wrześniu Sully Erna ogłosił, że Godsmack opuścił długoletnią wytwórnię Universal/Republic i podpisał umowę z BMG. Z kolei 30 września odbyła się premiera drugiego solowego albumu Sully’ego Erny zatytułowanego „Hometown Life”. Wokalista Godsmack 20 października zagrał dwa solowe koncerty w Bułgarii, przy okazji zagrał też epizodyczną rolę w filmie „Benzin”. Po powrocie do Stanów ruszył w trasę koncertową promującą nową płytę, która trwała od końca października do końca listopada.

Na początku 2017 roku zespół rozpoczął prace nad kolejnym albumem studyjnym. W międzyczasie Sully Erna zajął się dalszym promowaniem solowego albumu. Tym razem muzyk wyruszył do Europy, gdzie na przełomie września i października zagrał dwanaście koncertów. Sully dwukrotnie wystąpił Polsce – 23 września odbył się występ w klubie A2 we Wrocławiu, a 24 września w klubie Wytwórnia w Łodzi. Po powrocie z trasy trwały dalsze prace nad siódmym albumem Godsmack. Współproducentem płyty został Erik Ron, dzięki czemu nagrania dostały bardziej nowoczesnego i łagodniejszego charakteru. Pierwszym singlem została piosenka „Bulletproof”, która miała swoją premierę 28 lutego 2018 r. Tego samego dnia ujawniono, że nowy album będzie nosił tytuł „When Legends Rise” i trafi na sklepowe półki 27 kwietnia. To pierwsza płyta Godsmack wydana nakładem BMG (w Europie wydawcą zostało Spinefarm Records). Krążek zadebiutował na 8 miejscu Billboard 200, listy najchętniej kupowanych płyt w USA. W pierwszym tygodniu sprzedano 40 tys. egzemplarzy albumu, z czego 36 tys. w formie tradycyjnych nośników. Po wydaniu płyty Godsmack wyruszył w trasę koncertową. Najpierw do października zespół grał w Stanach, zaliczając letnie festiwale oraz indywidualne koncerty z Shining jako drugim headlinerem. Następnie Godsmack miał przyjechać do Europy i zagrać m.in. 22 listopada w klubie Progresja w Warszawie z Like a Storm w roli supportu. Niestety, z powodu śmierci syna Tony’ego Romboli, zespół był zmuszony przesunąć koncerty o kilka miesięcy. Godsmack ostatecznie wystąpił w Warszawie w dniu 26 marca 2019 r. W kwietniu zespół wrócił do siebie na krótko na trasę po USA i Kanadzie, a w czerwcu kolejny raz przyleciał do Europy. Oprócz letnich festiwali, Godsmack zagrał też kilka swoich koncertów, w tym drugi raz w tym roku w Polsce – 12 czerwca w klubie Studio w Krakowie. Tym razem supportem było Cochise z Białegostoku. Po tak intensywnym koncertowaniu zespół nie wyjechał jednak na wakacje, tylko dalej promował nowy album w USA, grając praktycznie bez większych przerw aż do października. Pod koniec listopada Godsmack zagrał jeszcze na Knotfest w Meksyku. Wiosną 2020 r. zespół miał ruszyć w kolejną trasę po Stanach, niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Sully Erna poinformował, że ten czas nie będzie zmarnowany, tylko będzie pracował nad nową płytą Godsmack i solowymi rzeczami.