15 lat temu ukazał się album „Awake”

Po wydaniu pierwszego albumu w wytwórni Universal/Republic, Godsmack wyruszył w trasę, która trwała blisko dwa lata. Zespół objechał Stany Zjednoczone zarówno jako headliner oraz jako jedna z gwiazd objazdowego festiwalu Ozzzfest (1999 i 2000). W 1999 roku Godsmack zawitał także pierwszy raz do Europy jako suport Black Sabbath. W przerwach między koncertami i podczas podróży, muzycy grupy komponowali materiał na drugą płytę.

godsmack promo awake

W celu nagrania płyty, Godsmack przekształcił w studio nagraniowe magazyn w mieście Haverhill w rodzinnym stanie Massachusetts. Zespół nie zaszył się w jakimś luksusowym studiu, ponieważ Sully Erna nie chciał się rozpraszać wygodami, tylko skupić na tworzeniu i nie zmieniać klimatu, do którego był przyzwyczajony. Frontman Godsmack stwierdził, że dzięki takiemu posunięciu udało się im uzyskać cięższe brzmienie, bardziej surowe i niezbyt wygładzone, ale jednocześnie „zawierające sporo dobrego groove’u i mocy”.

Na początku października 2000 r. do rozgłośni radiowych trafił pierwszy singiel promujący „Awake”. Był to utwór tytułowy, do którego nakręcono teledysk w wiezieniu Ohio State Reformatory. W tym samym miejscu powstał m.in. film „Skazani na Shawshank”. Premiera albumu „Awake” miała miejsce 31 października 2000 r. Na płytę trafiło w sumie 11 utworów, w tym „Goin’ Down”, które ukazało się na debiutanckim „All Wound Up’, ale wypadło z albumu „Godsmack” na rzecz „Whatever”. Utworu można było posłuchać także na ścieżce dźwiękowej do filmu „Mission: Impossible 2” z maja 2000 r. Z wczesnego okresu działalności zespołu pochodzą też „Bad Magick” i instrumentalne „Vampires”, które zawiera mówiony fragment telewizyjnego programu Mysterious Forces Beyond. Utwór został także nominowany do nagrody Grammy za 2002 rok w kategorii Najlepsze rockowe wykonanie instrumentalne. Tak o nominacji mówił dla mtv.com Sully Erna: „Nawet nie wiem czemu zostaliśmy nominowani, jesteśmy w końcu w kategorii razem z Joe Satrianim i tymi innymi kolesiami. Ten instrumentalny numer trafił na płytę w zasadzie przez przypadek, więc to trochę dziwne, że dostaliśmy za to nominację.”

Dwa utwory otwierające płytę – „Sick of Life” i „Awake” zostały użyte w reklamach „Accelerate Your Life” amerykańskiej Marynarki Wojennej mających na celu zachęcenie do wstąpienia w szeregi tych sił zbrojnych. Sully Erna w wywiadzie dla rockdirt.com zastrzegł jednak, że zespół nie promuje żadnej wojny, chodzi jedynie o wsparcie dla żołnierzy. Frontman Godsmack nie był też specjalnie przekonany o tym, że ktoś wstąpi do wojska, bo usłyszał któryś z tych utworów w reklamie.

Trzeci utwór na płycie w postaci „Greed” opowiada o chciwym „przyjacielu” grupy, który pożyczył pieniądze na nagranie „All Wound Up”. Zespół spłacił całą sumę dodając jeszcze coś ekstra od siebie, ale to mu nie wystarczyło. Twierdził, że 10% z jakichkolwiek przyszłych przychodów Godsmack należy do niego. Problem został rozwiązany dopiero po batalii prawnej i zapłaceniu mu 70 tys. USD. Do „Greed” nakręcono również teledysk, w którym małą rolę gra Toni Tiller, dziewczyna z okładki „Godsmack”.

Płytę „Awake” zamyka spokojniejszy, dwuczęściowy utwór w stylu „Voodoo”. W piosence „Spiral” i wprowadzającym do niej „The Journey” zaśpiewała gościnnie Katrina Chester z grupy Luxx.

Japońskie wydanie „Awake” zawiera dwa bonusowe utwory. Pierwszy z nich to „Why”, który miał już swoją premierę 4 stycznia 2000 r. na ścieżce dźwiękowej do filmu „Any Given Sunday”. Z kolei „Sweet Leaf” to cover Black Sabbath nagrany na album-hołd „Nativity in Black II”, który ukazał się 6 czerwca 2000 r.

Po blisko dwóch miesiącach odpoczynku po trasie Ozzfest 2000, pod koniec października Godsmack dalej intensywnie koncertował w USA. W ramach MTV Return Of The Rock grali razem ze Stone Temple Pilots i Disturbed. Następnie u boku Limp Bizkit i DMX-a pojechali w Anger Management Tour trwające do grudnia. Między lutym, a kwietniem 2001 r. zagrali trasę Wake the Fuck Up Tour ze Staind i Cold. W połowie maja zespół pojawił się kolejny raz w Europie, grając u boku Limp Bizkit. Po powrocie do Stanów, od lipca do września Godsmack grał z Deftones w ramach trasy „Back to School”. Dopiero wtedy zespół postanowił odpocząć i aż do wydania „Faceless” w kwietniu 2003 r. prawie nie grał koncertów.

Pamiątką trasy promującej „Awake” jest koncertowe DVD „Godsmack Live”, które zostało zarejestrowane 2 marca 2001 r. w Worcester, niedaleko rodzinnego Bostonu. Wydawnictwo ukazało się 19 lipca 2001 r.

godsmack awake